Fejlesztő játékok kicsiknek

Hogyan fejlesszük kisebb gyerekek térbeli tájékozódását? Íme 3 egyszerű és klassz játék!

Mocsárjárás

Sorba leteszünk kék és piros színű lapokat. A keretmese szerint mocsárban járunk, és csak a biztonságos mohos sziklákra léphetnünk, különben felfalnak a krokodilok. A játékszabály értelmében bal lábbal csak piros, jobbal csak kék lapra szabad lépni. Cél: a testséma tudatosítása, bal-jobb irányok, egyensúlyérzék, figyelemkoncentráció fejlesztése.

Térbeli barkochba

Egy tárgyra gondolunk a teremben, csoportszobában vagy a szabadban, és az előtt-fölött-mellett-jobbra-balra prepozíciókat használva adjuk meg a pozícióját. Ovisokkal játszhatjuk úgy is, hogy körbe ülünk, játéktárgyakat teszünk középre, majd a tárgyakat egymáshoz képest pozicionáljuk. Játszhatunk személyekkel is: a gyerekeknek egy társuk nevét kell kitalálniuk. Pl: ,,A kisfiú, akire gondolok, most Panka mögött ül, Bence és Gabi közt. Ki lehet az?” Ha a gyerekek már ismerik a játékszabályokat, bízzuk rájuk a ,,gondolást”! Remek gyakorlat nyelvoktatásban is. Cél: a testséma tudatosítása, a bal-jobb irányok, a térbeli tájékozódás, az egyensúlyérzék és a figyelemkoncentráció fejlesztése.

Kupacok

Egyszerű, de nagyszerű. Akár kint az udvaron is játszható, a matematikai és csoportosítási, differenciálási készséget, illetve a figyelemkoncentrációt kiválóan fejleszti óvodás és kisiskolás korban. A feladat az, hogy a gyerekek kavicsokat / terméseket (pl. gesztenyét, makkot, bogyókat) gyűjtsenek és ezeket megadott szempont szerint kupacokba rendezzék. Szempont lehet: minden kupacban 3 tárgy legyen. Csak különböző tárgyak legyenek minden kupacban, stb.